Φάκελος 30 - Τεύχος 31ο: Ο αρχιτέκτων Δημήτρης Πικιώνης

Σχολείο Θεσσαλονίκης, όψη από την αυλή, 1935 <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> Ομάδα χορού Κ.ΡΗΓΟΥ, Δημοτικό Θέατρο Βόλου, 2005 Σχολείο Θεσσαλονίκης, σκαρίφημα από την οδό Αγίας Σοφίας, 1935 Ζαγορά, οικία Παπαστάθη, άνοψη και τομείς του προστεγάσματος Δημήτρης Πικιώνης, &quot;Αγάπη&quot;, από τα Πεζά ποιήματα, 1918. Δημήτρης Πικιώνης, Κατοικία - εργαστήριο της γλύπτριας Φ. Ευθυμιάδου-Μενεγάκη, Αθήνα 1949. Λεπτομ... <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> Το σχολείο του Ρήγα, κάτοψη, 1939 Arnold Bocklin, Μελαγχολία, 1900 <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> Σχέδιο από σπίτι της Ζαγοράς, όψη πόρτας, 1939 Σχολείο Πευκάκια - Λυκαβηττός, αξονομετρικό, 1931 <em>Χωρίς τίτλο</em> Δημήτρης Πικιώνης, Κατοικία - εργαστήριο της γλύπτριας Φ. Ευθυμιάδου-Μενεγάκη, Αθήνα 1949. Πλάγια... Δημήτρης Πικιώνης, Σαρακατσάνικη καλύβα στον Παιδικό Κήπο της Φιλοθέης, 1961-1964. <em>Χωρίς τίτλο</em> Σχολείο Πευκάκια - Λυκαβηττός, όψη βορειοδυτική, 1931 <em>Χωρίς τίτλο</em> Δ. Πικιώνης, αποτύπωση κάτοψης οικίας ανωγείου Γκαραγκάνη, Πήλιο, 1939 Fidus (Hugo Höppener), Λουτρό φωτός, αέρος και ηλίου, 1901 Δημήτρης Πικιώνης, Φωτογραφία από τον Συνοικισμό ποιμένων της Αιξωνής, 1950 Σχολείο Πευκάκια - Λυκαβηττός, φωτ. όψης βορειοδυτικής, 1931 Σχολείο Θεσσαλονίκης, φωτογραφία προπλάσματος κτιρίου, 1935 <em>Χωρίς τίτλο</em> Οικισμός Αιξωνής, Γλυφάδα 1953-55 Παραολυμπιακοί Αγώνες, Αθήνα 2004 (για το Icon Press Agency) Διαφήμιση Κεραμικών για λογαριασμό του περιοδικού &quot;NEMECIS&quot; Σχολείο Αίγινας, κάτοψη, 1926 Σχολείο Θεσσαλονίκης, πανοραμική φωτογραφία Οικία Κωνσταντινίδη φωτ. μεσημβρινής όψης, 1939 Ζαγορά, οικία Γαλάτου, λεπτομέρειες <em>Χωρίς τίτλο</em> Ο Δημήτρης Πικιώνης με την Caresse Grosby στους Δελφούς. <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> Το παλιό Δημαρχείο στη διασταύρωση των οδών Τοπάλη και Δημητριάδος, σημαιοστολισμένο για τη γιορτ... <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> Σχολείο Αίγινας, πρόσοψη, 1926 <em>Χωρίς τίτλο</em> Σχολείο σε καταυλισμό Προσφύγων στη Nyala Νταρφούρ Σουδάν με την OneEarth, 2005. <em>Χωρίς τίτλο</em> Σχολείο Θεσσαλονίκης, πανοραμική φωτογραφία Δημήτρης Πικιώνης, Κολάζ από τη σειρά &quot;Ντοκουμέντα Λαϊκής Τέχνης&quot; Αργώ, καλοκαίρι 2008. Σχέδιο από σπίτι της Ζαγοράς. παράθυρο, 1939. Ζαγορά, οικία Κων. και Απ. Κωνσταντινίδη, κατασκευή εξοχής β&#039; ορόφου <em>Χωρίς τίτλο</em> Οικία Κωνσταντινίδη, τομή Α-Β, 1939 <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> Οικία Μωραΐτη, μεσημβρινή όψη, 1921-23 <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> <em>Χωρίς τίτλο</em> Λεπτομέρειες από την πόρτα του Δημαρχείου [Βόλου] Δημήτρης Πικιώνης, Σαρακατσάνικη καλύβα στον Παιδικό Κήπο της Φιλοθέης, 1961-1964.
Αποτελέσματα 1 έως 70 από 165 Προβολή όλων

Πεδίο Αναγνώρισης

Κωδικός αναγνώρισης

GR voDKI 2000-01-30